VSKT500-14
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VSKT500-14
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 500 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 785 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : SUPER MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKT500
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR DBL 2SCR 1400V 500A MAGNAPAK
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 785 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount SUPER MAGN-A-PAK
Product Tags:
SCR module 500A 1400V